Typy bytových Jader
Co je to bytové jádro?
Bytovým jádrem je označován ve stavební praxi prefabrikovaný komplet sanitárně hygienického zařízení, který byl používán při výstavbě panelových bytových domů. Jedná se v podstatě o hotový výrobek, který byl zamontován při výstavbě do připravené dispozice domu.
Bytová jádra byla vyráběna ve specializovaných podnicích v období 1958 - 1990. Celkem je v naší republice výrobně evidováno a zabudováno kolem 1,18 mil. bytových jader.
Konstrukční typy bytových jader
Bytová jádra byla vyráběna ve dvou konstrukčních variantách. Rozšířenější variantou (cca 95% trhu) jsou bytová jádra vyrobená jako tzv. lehká prefabrikace. Stěny kompletu byly sestavovány z polystyrenových desek, dřevěného rámu a na opláštění byl ve značné míře používán umakart. Podlahu tvořily u sektorových typů dřevotřískové desky opatřené nášlapnou vrstvou z PVC . Některé typy byly dodávány rovněž s podhledovou konstrukcí a tu tvořily tenké, rovněž umakartové desky. Druhou, méně rozšířenou variantou, jsou bytová jádra železobetonová (cca 5% trhu). Ta byla vyráběna jako stavebnicová (bez podlahy a stropu) a jako kompaktní monobloky (včetně podlahy a stropu). Výhodou těchto jader je nesporně delší životnost a zásadní nevýhodou je značná váha oproti jádrům lehké prefabrikace. U obou typů je shodné sanitární vybavení ve formě toho základního - vana(popř. sprchový kout),umyvadlo a klozetová mísa.
Typy bytového jádra:
H+ kk
Tento typ jader se vyskytuje velice často ve starší cihlové zástavbě a poměrné zastoupení má i v panelových domech. Na zadní stěně bytového jádra je zavěšená kuchyňská linka, zde je potřeba počítat s tlouštkou stěny 100mm, jelikož zde budou zabudovány veškeré přívody vody a odpadní potrubí. Ostatní příčky budou 50 nebo 75mm, záleží na konkrétním uspořádání koupelnového vybavení.
F + kk
V podstatě stejná konstrukce jako u typu H, kromě přední příčky se zárubněmi, která je zděná, nebo z panelu (zde je možné při rekonstrukci částečně ušetřit). Ve většině případů se nejedná o nosnou příčku, takže ani zde by neměl být problém s jejím modifikováním. Ostatní příčky jsou umakartové nebo dřevotřískové.
T
Jádro je vsazeno mezi 3 panelové stěny, což může být značně limitující v ohledu na velikost nové koupelny. Pokud nelze posouvat některou z panelových příček, tak je možné pouze posunout čelní příčku na úkor chodby. Zde se jako nejpraktičtější nabízí varianta spojené koupelny s WC. Výhodou tohoto řešení bývají nižší náklady na materiál hrubé stavby.
E
Často se vyskytuje ve větších panelových bytech, kde jádro sousedí s velkou předsíní čtvercového půdorysu. V takových bytech je možné postavit velkou praktickou koupelnu téměř bez kompromisů. Jsme zde limitováni pouze jednou panelovou stěnou, což nabízí slušnný počet variant, jak nové jádro navrhnout.
Existují samozřejmě i jiné typy bytových jader, pokud jste v tomto článku váš typ nenašli, jsem přesvědčen, že i na základě představení těchto čtyř základních modelů si dokážete jednoduše odvodit možnosti rekonstrukce právě toho vašeho jádra. Příště se už vrhneme na návrhy rekonstrukce.